alert - warning

This page has not been translated into Français. Visit the Français page for resources in that language.

Federally Recognized Tribes

The Bureau of Indian Affair's Tribal Leaders Directory is the best, most up-to-date source for information on tribal entities recognized by and eligible for federal funding and services.

As a reference, we've provided a listing of which FEMA region supports those tribes during emergency and disaster response.

FEMA Headquarters Tribal Contacts
FEMA-Tribal@fema.dhs.gov

Kelbie Kennedy, National Tribal Affairs Advocate
Jay LaPlante, FEMA National Tribal Affairs Advisor

Regional Contacts

FEMA recognizes that Tribal Nations preexist state governments and that tribal lands may not follow state boundary lines. If your Tribal Nation's lands cross multiple FEMA regions, please identify in what FEMA region your tribal headquarters is located and that will be your primary region of support.

Please email FEMA Headquarters if you have questions about which FEMA region supports your Tribal Nation. To contact a Regional Tribal Liaison by email, click on that Region’s title below.

Region 1

Connecticut, Massachusetts, Maine, New Hampshire, Rhode Island, Vermont

  • Regina Marotto-Benjamin, Tribal FEMA Integration Team (FIT) and Regional Tribal Liaison

Region 2

New Jersey, New York, Puerto Rico, U.S. Virgin Islands

  • Lesly Almanzar, Government Affairs Lead, Region 2

Region 3

Delaware, District of Columbia, Maryland, Pennsylvania, Virginia, West Virginia

  • Amparo Santana Garcia, Regional Tribal Liaison, Region 3

Region 4

Alabama, Florida, Georgia, Kentucky, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Tennessee

  • Karlene Jessie, Regional Tribal Liaison, Region 4

Region 5

Illinois, Indiana, Michigan, Minnesota, Ohio, Wisconsin

  • Troy Christensen, Regional Tribal Liaison, Region 5

Region 6

Arkansas, Louisiana, New Mexico, Oklahoma, Texas

  • Dempsey Kraft, Tribal Affairs Section Chief, Region 6
  • Rachel Nutter, Tribal FEMA Integration Team (FIT), Region 6
  • Brittney Munoz, Tribal FEMA Integration Team (FIT), Region 6
  • Emily Smith, Tribal FEMA Integration Team (FIT), Region 6

Region 7

Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska

  • Sara Henry, Regional Tribal Liaison, Region 7
  • James D. Rogers, Tribal FEMA Integration Team (FIT), Region 7

Region 8

  • North Dakota, South Dakota:
    Cathy Bachhuber, External Affairs Specialist - Tribal, Region 8
  • Colorado, Montana, Utah, Wyoming:
    Jeremy Hollen, External Affairs Specialist - Tribal, Region 8

Region 9

Arizona, California, Hawaii, Nevada, Guam, America Samoa, Commonwealth of Northern Mariana Islands, Republic of Marshall Islands, Federated States of Micronesia

  • Pamela Joe, Regional Tribal Liaison, Region 9
  • Christopher Poehlmann, Regional Tribal Liaison, Region 9
  • Vincent Martinez, Regional Tribal Liaison, Region 9

Region 10

Alaska, Idaho, Oregon, Washington

  • Ashley J. Zacherle, Tribal Affairs Advisor, Region 10
  • Stacy M. Gundersen, Tribal Relations Specialist, Region 10

Tribal Nations Within the Contiguous 48 States

FEMA RegionStateTribe
1 Connecticut Mashantucket Pequot Indian Tribe
1 Connecticut Mohegan Tribe of Indians of Connecticut
1 Maine Houlton Band of Maliseet Indians
1 Maine Mi'kmaq Nation
1 Maine Passamaquoddy Tribe
1 Maine Passamaquoddy Tribe - Indian Township
1 Maine Passamaquoddy Tribe - Pleasant Point
1 Maine Penobscot Nation
1 Massachusetts Mashpee Wampanoag Tribe
1 Massachusetts Wampanoag Tribe of Gay Head (Aquinnah)
1 Rhode Island Narragansett Indian Tribe
2 New York Cayuga Nation
2 New York Oneida Indian Nation
2 New York Onondaga Nation
2 New York Saint Regis Mohawk Tribe
2 New York Seneca Nation of Indians
2 New York Shinnecock Indian Nation
2 New York Tonawanda Band of Seneca
2 New York Tuscarora Nation
3 Virginia Chickahominy Indian Tribe
3 Virginia Chickahominy Indian Tribe - Eastern Division
3 Virginia Monacan Indian Nation
3 Virginia Nansemond Indian Nation
3 Virginia Pamunkey Indian Tribe
3 Virginia Rappahannock Tribe, Inc.
3 Virginia Upper Mattaponi Tribe
4 Alabama Poarch Band of Creek Indians
4 Florida Miccosukee Tribe of Indians
4 Florida Seminole Tribe of Florida
4 Mississippi Mississippi Band of Choctaw Indians
4 North Carolina Eastern Band of Cherokee Indians
4 South Carolina Catawba Indian Nation (aka Catawba Indian Tribe of South Carolina)
5 Michigan Bay Mills Indian Community, Michigan
5 Michigan Grand Traverse Band of Ottawa and Chippewa Indians, Michigan
5 Michigan Hannahville Indian Community, Michigan
5 Michigan Keweenaw Bay Indian Community, Michigan
5 Michigan Lac Vieux Desert Band of Lake Superior Chippewa Indians of Michigan
5 Michigan Little River Band of Ottawa Indians, Michigan
5 Michigan Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians, Michigan
5 Michigan Match-e-be-nash-she-wish Band of Pottawatomi Indians of Michigan
5 Michigan Nottawaseppi Huron Band of the Potawatomi, Michigan
5 Michigan Pokagon Band of Potawatomi Indians, Michigan and Indiana
5 Michigan Saginaw Chippewa Indian Tribe of Michigan
5 Michigan Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians, Michigan
5 Minnesota Lower Sioux Indian Community in the State of Minnesota
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe - Bois Forte Band (Nett Lake)
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe - Fond du Lac Band
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe - Grand Portage Band
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe - Leech Lake Band
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe - Mille Lacs Band
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe - White Earth Band
5 Minnesota Minnesota Chippewa Tribe, Minnesota
5 Minnesota Prairie Island Indian Community in the State of Minnesota
5 Minnesota Red Lake Band of Chippewa Indians, Minnesota
5 Minnesota Shakopee Mdewakanton Sioux Community of Minnesota
5 Minnesota Upper Sioux Community, Minnesota
5 Wisconsin Bad River Band of the Lake Superior Tribe of Chippewa Indians of the Bad River Reservation, Wisconsin
5 Wisconsin Forest County Potawatomi Community, Wisconsin
5 Wisconsin Ho-Chunk Nation of Wisconsin
5 Wisconsin Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa Indians of Wisconsin
5 Wisconsin Lac du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa Indians of the Lac du Flambeau Reservation of Wisconsin
5 Wisconsin Menominee Indian Tribe of Wisconsin
5 Wisconsin Oneida Nation
5 Wisconsin Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa Indians of Wisconsin
5 Wisconsin Sokaogon Chippewa Community, Wisconsin
5 Wisconsin St. Croix Chippewa Indians of Wisconsin
5 Wisconsin Stockbridge Munsee Community, Wisconsin
6 Louisiana Chitimacha Tribe of Louisiana
6 Louisiana Coushatta Tribe of Louisiana
6 Louisiana Jena Band of Choctaw Indians
6 Louisiana Tunica-Biloxi Indian Tribe
6 New Mexico Jicarilla Apache Nation, New Mexico
6 New Mexico Mescalero Apache Tribe of the Mescalero Reservation, New Mexico
6 New Mexico Ohkay Owingeh, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Acoma, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Cochiti, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Isleta, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Jemez, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Laguna, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Nambe, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Picuris, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Pojoaque, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of San Felipe, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of San Ildefonso, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Sandia, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Santa Ana, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Santa Clara, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Taos, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Tesuque, New Mexico
6 New Mexico Pueblo of Zia, New Mexico
6 New Mexico Ramah Navajo Chapter of the Navajo Nation
6 New Mexico Santo Domingo Pueblo
6 New Mexico Zuni Tribe of the Zuni Reservation, New Mexico
6 Oklahoma Absentee-Shawnee Tribe of Indians of Oklahoma
6 Oklahoma Alabama-Quassarte Tribal Town
6 Oklahoma Apache Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Caddo Nation of Oklahoma
6 Oklahoma Cherokee Nation
6 Oklahoma Cheyenne and Arapaho Tribes, Oklahoma
6 Oklahoma Citizen Potawatomi Nation, Oklahoma
6 Oklahoma Comanche Nation, Oklahoma
6 Oklahoma Delaware Nation, Oklahoma
6 Oklahoma Delaware Tribe of Indians
6 Oklahoma Eastern Shawnee Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Fort Sill Apache Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Iowa Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Kaw Nation, Oklahoma
6 Oklahoma Kialegee Tribal Town
6 Oklahoma Kickapoo Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Kiowa Indian Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Miami Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Modoc Nation
6 Oklahoma Otoe-Missouria Tribe of Indians, Oklahoma
6 Oklahoma Ottawa Tribe of Oklahoma
6 Oklahoma Pawnee Nation of Oklahoma
6 Oklahoma Peoria Tribe of Indians of Oklahoma
6 Oklahoma Ponca Tribe of Indians of Oklahoma
6 Oklahoma Quapaw Nation
6 Oklahoma Sac & Fox Nation, Oklahoma
6 Oklahoma Seneca-Cayuga Nation
6 Oklahoma Shawnee Tribe
6 Oklahoma The Chickasaw Nation
6 Oklahoma The Choctaw Nation of Oklahoma
6 Oklahoma The Muscogee (Creek) Nation
6 Oklahoma The Osage Nation
6 Oklahoma The Seminole Nation of Oklahoma
6 Oklahoma Thlopthlocco Tribal Town
6 Oklahoma Tonkawa Tribe of Indians of Oklahoma
6 Oklahoma United Keetoowah Band of Cherokee Indians in Oklahoma
6 Oklahoma Wichita and Affiliated Tribes (Wichita, Keechi, Waco & Tawakonie), Oklahoma
6 Oklahoma Wyandotte Nation
6 Texas Alabama-Coushatta Tribe of Texas
6 Texas Kickapoo Traditional Tribe of Texas
6 Texas Ysleta del Sur Pueblo
7 Iowa Sac & Fox Tribe of the Mississippi in Iowa
7 Kansas Kickapoo Tribe of Indians of the Kickapoo Reservation in Kansas
7 Kansas Prairie Band Potawatomi Nation
7 Kansas and Nebraska Iowa Tribe of Kansas and Nebraska
7 Kansas and Nebraska Sac & Fox Nation of Missouri in Kansas and Nebraska
7 Nebraska Omaha Tribe of Nebraska
7 Nebraska Ponca Tribe of Nebraska
7 Nebraska Santee Sioux Nation, Nebraska
7 Nebraska Winnebago Tribe of Nebraska
8 North Dakota Spirit Lake Tribe, North Dakota
8 North Dakota Three Affiliated Tribes of the Fort Berthold Reservation, North Dakota
8 North Dakota Turtle Mountain Band of Chippewa Indians of North Dakota
8 South Dakota Sisseton-Wahpeton Oyate of the Lake Traverse Reservation, South Dakota
8 South Dakota Standing Rock Sioux Tribe of North & South Dakota
8 South Dakota Yankton Sioux Tribe of South Dakota
8 Colorado Southern Ute Indian Tribe of the Southern Ute Reservation, Colorado
8 Colorado Ute Mountain Ute Tribe
8 Montana Assiniboine & Sioux Tribes of the Fort Peck Indian Reservation, Montana
8 Montana Blackfeet Tribe of the Blackfeet Indian Reservation of Montana
8 Montana Chippewa Cree Indians of the Rocky Boy's Reservation, Montana
8 Montana Confederated Salish and Kootenai Tribes of the Flathead Reservation
8 Montana Crow Tribe of Montana
8 Montana Fort Belknap Indian Community of the Fort Belknap Reservation of Montana
8 Montana Little Shell Tribe of Chippewa Indians of Montana
8 Montana Northern Cheyenne Tribe of the Northern Cheyenne Indian Reservation, Montana
8 South Dakota Cheyenne River Sioux Tribe of the Cheyenne River Reservation, South Dakota
8 South Dakota Crow Creek Sioux Tribe of the Crow Creek Reservation, South Dakota
8 South Dakota Flandreau Santee Sioux Tribe of South Dakota
8 South Dakota Lower Brule Sioux Tribe of the Lower Brule Reservation, South Dakota
8 South Dakota Oglala Sioux Tribe
8 South Dakota Rosebud Sioux Tribe of the Rosebud Indian Reservation, South Dakota
8 Utah Northwestern Band of the Shoshone Nation
8 Utah Paiute Indian Tribe of Utah (Cedar Band of Paiutes, Kanosh Band of Paiutes, Koosharem Band of Paiutes, Indian Peaks Band of Paiutes, and Shivwits Band of Paiutes)
8 Utah Skull Valley Band of Goshute Indians of Utah
8 Utah Ute Indian Tribe of the Uintah & Ouray Reservation, Utah
8 Wyoming Eastern Shoshone Tribe of the Wind River Reservation, Wyoming
8 Wyoming Northern Arapaho Tribe of the Wind River Reservation, Wyoming
9 Arizona Ak-Chin Indian Community
9 Arizona Cocopah Tribe of Arizona
9 Arizona Fort McDowell Yavapai Nation, Arizona
9 Arizona Gila River Indian Community of the Gila River Indian Reservation, Arizona
9 Arizona Havasupai Tribe of the Havasupai Reservation, Arizona
9 Arizona Hopi Tribe of Arizona
9 Arizona Hualapai Indian Tribe of the Hualapai Indian Reservation, Arizona
9 Arizona Kaibab Band of Paiute Indians of the Kaibab Indian Reservation, Arizona
9 Arizona Pascua Yaqui Tribe of Arizona
9 Arizona Salt River Pima-Maricopa Indian Community of the Salt River Reservation, Arizona
9 Arizona San Carlos Apache Tribe of the San Carlos Reservation, Arizona
9 Arizona San Juan Southern Paiute Tribe of Arizona
9 Arizona Tohono O'odham Nation of Arizona
9 Arizona Tonto Apache Tribe of Arizona
9 Arizona White Mountain Apache Tribe of the Fort Apache Reservation, Arizona
9 Arizona Yavapai-Apache Nation of the Camp Verde Indian Reservation, Arizona
9 Arizona Yavapai-Prescott Indian Tribe
9 Arizona and California Colorado River Indian Tribes of the Colorado River Indian Reservation, Arizona and California
9 California Agua Caliente Band of Cahuilla Indians of the Agua Caliente Indian Reservation, California
9 California Alturas Indian Rancheria, California
9 California Augustine Band of Cahuilla Indians, California
9 California Bear River Band of the Rohnerville Rancheria, California
9 California Berry Creek Rancheria of Maidu Indians of California
9 California Big Lagoon Rancheria, California
9 California Big Pine Paiute Tribe of the Owens Valley
9 California Big Sandy Rancheria of Western Mono Indians of California
9 California Big Valley Band of Pomo Indians of the Big Valley Rancheria, California
9 California Bishop Paiute Tribe
9 California Blue Lake Rancheria, California
9 California Bridgeport Indian Colony
9 California Buena Vista Rancheria of Me-Wuk Indians of California
9 California Cabazon Band of Mission Indians, California
9 California Cachil DeHe Band of Wintun Indians of the Colusa Indian Community of the Colusa Rancheria, California
9 California Cahto Tribe of the Laytonville Rancheria
9 California Cahuilla Band of Indians
9 California California Valley Miwok Tribe, California
9 California Campo Band of Diegueno Mission Indians of the Campo Indian Reservation, California
9 California Capitan Grande Band of Diegueno Mission Indians of California
9 California Capitan Grande Band of Diegueno Mission Indians of California (Barona Group of Capitan Grande Band of Mission Indians of the Barona Reservation, California)
9 California Capitan Grande Band of Diegueno Mission Indians of California: Viejas (Baron Long) Group of Capitan Grande Band of Mission Indians of the Viejas Reservation, California
9 California Cedarville Rancheria, California
9 California Chemehuevi Indian Tribe of the Chemehuevi Reservation, California
9 California Cher-Ae Heights Indian Community of the Trinidad Rancheria, California
9 California Chicken Ranch Rancheria of Me-Wuk Indians of California
9 California Cloverdale Rancheria of Pomo Indians of California
9 California Cold Springs Rancheria of Mono Indians of California
9 California Coyote Valley Band of Pomo Indians of California
9 California Dry Creek Rancheria Band of Pomo Indians, California
9 California Elem Indian Colony of Pomo Indians of the Sulphur Bank Rancheria, California
9 California Elk Valley Rancheria, California
9 California Enterprise Rancheria of Maidu Indians of California
9 California Ewiiaapaayp Band of Kumeyaay Indians, California
9 California Federated Indians of Graton Rancheria, California
9 California Fort Bidwell Indian Community of the Fort Bidwell Reservation of California
9 California Fort Independence Indian Community of Paiute Indians of the Fort Independence Reservation, California
9 California Greenville Rancheria
9 California Grindstone Indian Rancheria of Wintun-Wailaki Indians of California
9 California Guidiville Rancheria of California
9 California Habematolel Pomo of Upper Lake, California
9 California Hoopa Valley Tribe, California
9 California Hopland Band of Pomo Indians, California
9 California Iipay Nation of Santa Ysabel, California
9 California Inaja Band of Diegueno Mission Indians of the Inaja and Cosmit Reservation, California
9 California Ione Band of Miwok Indians of California
9 California Jackson Band of Miwuk Indians
9 California Jamul Indian Village of California
9 California Karuk Tribe
9 California Kashia Band of Pomo Indians of the Stewarts Point Rancheria, California
9 California Kletsel Dehe Band of Wintun Indians
9 California Koi Nation of Northern California
9 California La Jolla Band of Luiseno Indians, California
9 California La Posta Band of Diegueno Mission Indians of the La Posta Indian Reservation, California
9 California Lone Pine Paiute-Shoshone Tribe
9 California Los Coyotes Band of Cahuilla and Cupeno Indians, California
9 California Lytton Rancheria of California
9 California Manchester Band of Pomo Indians of the Manchester Rancheria, California
9 California Manzanita Band of Diegueno Mission Indians of the Manzanita Reservation, California
9 California Mechoopda Indian Tribe of Chico Rancheria, California
9 California Mesa Grande Band of Diegueno Mission Indians of the Mesa Grande Reservation, California
9 California Middletown Rancheria of Pomo Indians of California
9 California Mooretown Rancheria of Maidu Indians of California
9 California Morongo Band of Mission Indians, California
9 California Northfork Rancheria of Mono Indians of California
9 California Pala Band of Mission Indians
9 California Paskenta Band of Nomlaki Indians of California
9 California Pauma Band of Luiseno Mission Indians of the Pauma & Yuima Reservation, California
9 California Pechanga Band of Indians
9 California Picayune Rancheria of Chukchansi Indians of California
9 California Pinoleville Pomo Nation, California
9 California Pit River Tribe, California
9 California Potter Valley Tribe, California
9 California Quartz Valley Indian Community of the Quartz Valley Reservation of California
9 California Ramona Band of Cahuilla, California
9 California Redding Rancheria, California
9 California Redwood Valley or Little River Band of Pomo Indians of the Redwood Valley Rancheria California
9 California Resighini Rancheria, California
9 California Rincon Band of Luiseno Mission Indians of the Rincon Reservation, California
9 California Robinson Rancheria
9 California Round Valley Indian Tribes, Round Valley Reservation, California
9 California San Pasqual Band of Diegueno Mission Indians of California
9 California Santa Rosa Band of Cahuilla Indians, California
9 California Santa Rosa Indian Community of the Santa Rosa Rancheria, California
9 California Santa Ynez Band of Chumash Mission Indians of the Santa Ynez Reservation, California
9 California Scotts Valley Band of Pomo Indians of California
9 California Sherwood Valley Rancheria of Pomo Indians of California
9 California Shingle Springs Band of Miwok Indians, Shingle Springs Rancheria (Verona Tract), California
9 California Soboba Band of Luiseno Indians, California
9 California Susanville Indian Rancheria, California
9 California Sycuan Band of the Kumeyaay Nation
9 California Table Mountain Rancheria
9 California Tejon Indian Tribe
9 California Timbisha Shoshone Tribe
9 California Tolowa Dee-ni' Nation
9 California Torres Martinez Desert Cahuilla Indians, California
9 California Tule River Indian Tribe of the Tule River Reservation, California
9 California Tuolumne Band of Me-Wuk Indians of the Tuolumne Rancheria of California
9 California Twenty-Nine Palms Band of Mission Indians of California
9 California United Auburn Indian Community of the Auburn Rancheria of California
9 California Utu Utu Gwaitu Paiute Tribe of the Benton Paiute Reservation, California
9 California Wilton Rancheria, California
9 California Wiyot Tribe, California
9 California Yocha Dehe Wintun Nation, California
9 California Yuhaaviatam of San Manuel Nation
9 California Yurok Tribe of the Yurok Reservation, California
9 California and Arizona Quechan Tribe of the Fort Yuma Indian Reservation, California & Arizona
9 California and Nevada Fort Mojave Indian Tribe of Arizona, California & Nevada
9 Nevada Duckwater Shoshone Tribe of the Duckwater Reservation, Nevada
9 Nevada Ely Shoshone Tribe of Nevada
9 Nevada Las Vegas Tribe of Paiute Indians of the Las Vegas Indian Colony, Nevada
9 Nevada Lovelock Paiute Tribe of the Lovelock Indian Colony, Nevada
9 Nevada Moapa Band of Paiute Indians of the Moapa River Indian Reservation, Nevada
9 Nevada Paiute-Shoshone Tribe of the Fallon Reservation and Colony, Nevada
9 Nevada Pyramid Lake Paiute Tribe of the Pyramid Lake Reservation, Nevada
9 Nevada Reno-Sparks Indian Colony, Nevada
9 Nevada Shoshone-Paiute Tribes of the Duck Valley Reservation, Nevada
9 Nevada Summit Lake Paiute Tribe of Nevada
9 Nevada Te-Moak Tribe of Western Shoshone Indians of Nevada (Four constituent bands: Battle Mountain Band; Elko Band; South Fork Band and Wells Band)
9 Nevada Walker River Paiute Tribe of the Walker River Reservation, Nevada
9 Nevada Winnemucca Indian Colony of Nevada
9 Nevada Yerington Paiute Tribe of the Yerington Colony and Campbell Ranch, Nevada
9 Nevada Yomba Shoshone Tribe of the Yomba Reservation, Nevada
9 Nevada and California Washoe Tribe of Nevada & California (Carson Colony, Dresslerville Colony, Woodfords Community, Stewart Community, & Washoe Ranches)
10 Idaho Coeur D'Alene Tribe
10 Idaho Kootenai Tribe of Idaho
10 Idaho Nez Perce Tribe
10 Idaho Shoshone-Bannock Tribes of the Fort Hall Reservation
10 Oregon Burns Paiute Tribe
10 Oregon Confederated Tribes of Siletz Indians of Oregon
10 Oregon Confederated Tribes of the Coos, Lower Umpqua and Siuslaw Indians
10 Oregon Confederated Tribes of the Grand Ronde Community of Oregon
10 Oregon Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation
10 Oregon Confederated Tribes of the Warm Springs Reservation of Oregon
10 Oregon Coquille Indian Tribe
10 Oregon Cow Creek Band of Umpqua Tribe of Indians
10 Oregon Klamath Tribes
10 Washington Confederated Tribes and Bands of the Yakama Nation
10 Washington Confederated Tribes of the Chehalis Reservation
10 Washington Confederated Tribes of the Colville Reservation
10 Washington Cowlitz Indian Tribe
10 Washington Hoh Indian Tribe
10 Washington Jamestown S'Klallam Tribe
10 Washington Kalispel Indian Community of the Kalispel Reservation
10 Washington Lower Elwha Tribal Community
10 Washington Lummi Tribe of the Lummi Reservation
10 Washington Makah Indian Tribe of the Makah Indian Reservation
10 Washington Muckleshoot Indian Tribe
10 Washington Nisqually Indian Tribe
10 Washington Nooksack Indian Tribe
10 Washington Port Gamble S'Klallam Tribe
10 Washington Puyallup Tribe of the Puyallup Reservation
10 Washington Quileute Tribe of the Quileute Reservation
10 Washington Quinault Indian Nation
10 Washington Samish Indian Nation
10 Washington Sauk-Suiattle Indian Tribe
10 Washington Shoalwater Bay Indian Tribe of the Shoalwater Bay Indian Reservation
10 Washington Skokomish Indian Tribe
10 Washington Snoqualmie Indian Tribe
10 Washington Spokane Tribe of the Spokane Reservation
10 Washington Squaxin Island Tribe of the Squaxin Island Reservation
10 Washington Stillaguamish Tribe of Indians of Washington
10 Washington Suquamish Indian Tribe of the Port Madison Reservation
10 Washington Swinomish Indian Tribal Community
10 Washington Tulalip Tribes of Washington
10 Washington Upper Skagit Indian Tribe
6,8, 9 Arizona, New Mexico & Utah Navajo Nation, Arizona, New Mexico & Utah
8,9 Nevada and Utah Confederated Tribes of the Goshute Reservation, Nevada and Utah
9, 10 Nevada and Oregon Fort McDermitt Paiute and Shoshone Tribes of the Fort McDermitt Indian Reservation, Nevada and Oregon

Tribal Nations in Alaska

Region 10

FEMA RegionTribeAlaska Subsistence Region
10 Agdaagux Tribe of King Cove Kodiak/Aleutians
10 Akiachak Native Community Yukon-Kuskokwim Delta
10 Akiak Native Community Yukon-Kuskokwim Delta
10 Alatna Village Western Interior
10 Algaaciq Native Village (St. Mary's) Yukon-Kuskokwim Delta
10 Allakaket Village Western Interior
10 Alutiiq Tribe of Old Harbor Kodiak/Aleutians
10 Angoon Community Association Southeast
10 Anvik Village Western Interior
10 Arctic Village (See Native Village of Venetie Tribal Government) Eastern Interior
10 Asa'carsarmiut Tribe Yukon-Kuskokwim Delta
10 Beaver Village Eastern Interior
10 Birch Creek Tribe Eastern Interior
10 Central Council of the Tlingit & Haida Indian Tribes Southeast
10 Chalkyitsik Village Eastern Interior
10 Cheesh-Na Tribe Southcentral
10 Chevak Native Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Chickaloon Native Village Southcentral
10 Chignik Bay Tribal Council Bristol Bay
10 Chignik Lake Village Bristol Bay
10 Chilkat Indian Village (Klukwan) Southeast
10 Chilkoot Indian Association (Haines) Southeast
10 Chinik Eskimo Community (Golovin) Seward Peninsula
10 Chuloonawick Native Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Circle Native Community Eastern Interior
10 Craig Tribal Association Southeast
10 Curyung Tribal Council Bristol Bay
10 Douglas Indian Association Southeast
10 Egegik Village Bristol Bay
10 Eklutna Native Village Southcentral
10 Emmonak Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Evansville Village (aka Bettles Field) Western Interior
10 Galena Village (aka Louden Village) Western Interior
10 Gulkana Village Council Southcentral
10 Healy Lake Village Eastern Interior
10 Holy Cross Tribe Western Interior
10 Hoonah Indian Association Southeast
10 Hughes Village Western Interior
10 Huslia Village Western Interior
10 Hydaburg Cooperative Association Southeast
10 Igiugig Village Bristol Bay
10 Inupiat Community of the Arctic Slope North Slope
10 Iqugmiut Traditional Council Yukon-Kuskokwim Delta
10 Ivanof Bay Tribe Bristol Bay
10 Kaguyak Village Kodiak/Aleutians
10 Kaktovik Village (aka Barter Island) North Slope
10 Kasigluk Traditional Elders Council Yukon-Kuskokwim Delta
10 Kenaitze Indian Tribe Southcentral
10 Ketchikan Indian Community Southeast
10 King Island Native Community Seward Peninsula
10 King Salmon Tribe Bristol Bay
10 Klawock Cooperative Association Southeast
10 Knik Tribe Southcentral
10 Kokhanok Village Bristol Bay
10 Koyukuk Native Village Western Interior
10 Levelock Village Bristol Bay
10 Lime Village Western Interior
10 Manley Hot Springs Village Eastern Interior
10 Manokotak Village Bristol Bay
10 McGrath Native Village Western Interior
10 Mentasta Traditional Council Southcentral
10 Naknek Native Village Bristol Bay
10 Native Village of Afognak Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Akhiok Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Akutan Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Aleknagik Bristol Bay
10 Native Village of Ambler Northwest Arctic
10 Native Village of Atka Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Atqasuk North Slope
10 Native Village of Barrow Inupiat Traditional Government North Slope
10 Native Village of Belkofski Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Brevig Mission Seward Peninsula
10 Native Village of Buckland Northwest Arctic
10 Native Village of Cantwell Southcentral
10 Native Village of Chenega (aka Chanega) Southcentral
10 Native Village of Chignik Lagoon Bristol Bay
10 Native Village of Chitina Southcentral
10 Native Village of Chuathbaluk (Russian Mission, Kuskokwim) Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Council Seward Peninsula
10 Native Village of Deering Northwest Arctic
10 Native Village of Diomede (aka Inalik) Seward Peninsula
10 Native Village of Eagle Eastern Interior
10 Native Village of Eek Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Ekuk Bristol Bay
10 Native Village of Ekwok Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Elim Seward Peninsula
10 Native Village of Eyak (Cordova) Southcentral
10 Native Village of False Pass Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Fort Yukon Eastern Interior
10 Native Village of Gakona Southcentral
10 Native Village of Gambell Seward Peninsula
10 Native Village of Georgetown Western Interior
10 Native Village of Goodnews Bay Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Hamilton Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Hooper Bay Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Kanatak Bristol Bay
10 Native Village of Karluk Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Kiana Northwest Arctic
10 Native Village of Kipnuk Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Kivalina Northwest Arctic
10 Native Village of Kluti Kaah (aka Copper Center) Southcentral
10 Native Village of Kobuk Northwest Arctic
10 Native Village of Kongiganak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Kotzebue Northwest Arctic
10 Native Village of Koyuk Seward Peninsula
10 Native Village of Kwigillingok Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Kwinhagak (aka Quinhagak) Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Larsen Bay Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Marshall (aka Fortuna Ledge) Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Mary's Igloo Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Mekoryuk Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Minto Eastern Interior
10 Native Village of Nanwalek (aka English Bay) Southcentral
10 Native Village of Napaimute Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Napakiak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Napaskiak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Nelson Lagoon Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Nightmute Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Nikolski Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Noatak Northwest Arctic
10 Native Village of Nuiqsut (aka Nooiksut) North Slope
10 Native Village of Nunam Iqua Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Nunapitchuk Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Ouzinkie Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Paimiut Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Perryville Bristol Bay
10 Native Village of Pilot Point Bristol Bay
10 Native Village of Point Hope North Slope
10 Native Village of Point Lay North Slope
10 Native Village of Port Graham Southcentral
10 Native Village of Port Heiden Bristol Bay
10 Native Village of Port Lions Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Ruby Western Interior
10 Native Village of Saint Michael Seward Peninsula
10 Native Village of Savoonga Seward Peninsula
10 Native Village of Scammon Bay Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Selawik Northwest Arctic
10 Native Village of Shaktoolik Seward Peninsula
10 Native Village of Shishmaref Seward Peninsula
10 Native Village of Shungnak Northwest Arctic
10 Native Village of Stevens Eastern Interior
10 Native Village of Tanacross Eastern Interior
10 Native Village of Tanana Eastern Interior
10 Native Village of Tatitlek Southcentral
10 Native Village of Tazlina Southcentral
10 Native Village of Teller Seward Peninsula
10 Native Village of Tetlin Eastern Interior
10 Native Village of Tuntutuliak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Tununak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Native Village of Tyonek Southcentral
10 Native Village of Unalakleet Seward Peninsula
10 Native Village of Unga Kodiak/Aleutians
10 Native Village of Venetie Tribal Government (Arctic Village and Village of Venetie) Eastern Interior
10 Native Village of Wales Seward Peninsula
10 Native Village of White Mountain Seward Peninsula
10 Nenana Native Association Eastern Interior
10 New Koliganek Village Council Bristol Bay
10 New Stuyahok Village Bristol Bay
10 Newhalen Village Bristol Bay
10 Newtok Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Nikolai Village Western Interior
10 Ninilchik Village Southcentral
10 Nome Eskimo Community Seward Peninsula
10 Nondalton Village Bristol Bay
10 Noorvik Native Community Northwest Arctic
10 Northway Village Eastern Interior
10 Nulato Village Western Interior
10 Nunakauyarmiut Tribe Yukon-Kuskokwim Delta
10 Organized Village of Grayling (aka Holikachuk) Western Interior
10 Organized Village of Kake Southeast
10 Organized Village of Kasaan Southeast
10 Organized Village of Kwethluk Yukon-Kuskokwim Delta
10 Organized Village of Saxman Southeast
10 Orutsararmiut Traditional Native Council Yukon-Kuskokwim Delta
10 Oscarville Traditional Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Pauloff Harbor Village Kodiak/Aleutians
10 Pedro Bay Village Bristol Bay
10 Petersburg Indian Association Southeast
10 Pilot Station Traditional Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Pitka's Point Traditional Council Yukon-Kuskokwim Delta
10 Platinum Traditional Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Portage Creek Village (aka Ohgsenakale) Bristol Bay
10 Pribilof Islands Aleut Communities
10 Qagan Tayagungin Tribe of Sand Point Kodiak/Aleutians
10 Qawalangin Tribe of Unalaska Kodiak/Aleutians
10 Rampart Village Eastern Interior
10 Saint George Island (See Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands) Kodiak/Aleutians
10 Saint Paul Island (See Pribilof Islands Aleut Communities of St. Paul & St. George Islands) Kodiak/Aleutians
10 Salamatof Tribe Southcentral
10 Seldovia Village Tribe Southcentral
10 Shageluk Native Village Western Interior
10 Sitka Tribe of Alaska Southeast
10 Skagway Village Southeast
10 South Naknek Village Bristol Bay
10 Stebbins Community Association Seward Peninsula
10 Sun'aq Tribe of Kodiak Kodiak/Aleutians
10 Takotna Village Western Interior
10 Tangirnaq Native Village Kodiak/Aleutians
10 Telida Village Western Interior
10 Traditional Village of Togiak Bristol Bay
10 Tuluksak Native Community Yukon-Kuskokwim Delta
10 Twin Hills Village Bristol Bay
10 Ugashik Village Bristol Bay
10 Umkumiut Native Village Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Alakanuk Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Anaktuvuk Pass North Slope
10 Village of Aniak Western Interior
10 Village of Atmautluak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Bill Moore's Slough Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Chefornak Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Clarks Point Bristol Bay
10 Village of Crooked Creek Western Interior
10 Village of Dot Lake Eastern Interior
10 Village of Iliamna Bristol Bay
10 Village of Kalskag Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Kaltag Western Interior
10 Village of Kotlik Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Lower Kalskag Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Ohogamiut Yukon-Kuskokwim Delta
10 Village of Red Devil Western Interior
10 Village of Sleetmute Western Interior
10 Village of Solomon Seward Peninsula
10 Village of Stony River Western Interior
10 Village of Venetie (See Native Village of Venetie Tribal Government) Eastern Interior
10 Village of Wainwright North Slope
10 Wrangell Cooperative Association Southeast
10 Yakutat Tlingit Tribe Southeast
10 Yupiit of Andreafski Yukon-Kuskokwim Delta